Jak radzić sobie ze
stresem

Dowiedz się dlaczego nadmiernie się stresujesz
i jak to zmienić

jak radzić sobie ze stresem

WSTĘP, CZYLI CO ROBIMY ŹLE?

Wiele osób uważa, że nadmierny stres jest czymś naturalnym. To efekt uboczny naszej kultury – szybkiego tempa życia, ambitnych celów.

Nie jest to prawdą.

Nieprawdziwe są również strategie, które często przekazuje nam społeczeństwo. Większość z nas uczona była, jak ignorować stres. Jak nie zwracać uwagi na sygnały, jakie wysyła do nas nasze pobudzone ciało. Jak unikać sytuacji stresowych.

Wiele osób nadal wykorzystuje te nieskuteczne metody, aż do momentu, gdy stres staje się „chorobą”. Gdy nagle pojawiają się napady paniki, lęku, bezsenność czy depresja – i sytuacja wymaga pilnej pomocy specjalisty.

To, do czego chcę Cię zachęcić w tym tekście, to do zadbania o swoje zdrowie samemu. Jeśli uważasz, że ze stresem nie da się wygrać, to tylko dlatego, że bardzo trudno kontrolować pobudzony umysł własnym umysłem. Innymi słowy, racjonalne myślenie niekoniecznie Ci się przyda (przynajmniej na początku). Możesz jednak lepiej radzić sobie ze stresem wykorzystując swoje ciało.

CZYM JEST I SKĄD SIĘ BIERZE STRES?

Aby zrozumieć, jak radzić sobie ze stresem, musisz zrozumieć czym stres jest. W dużym uproszczeniu, stres to reakcja Twojego organizmu na jakieś zagrożenie.

Co się dzieje, gdy się stresujesz?

Twoje serce zaczyna bić szybciej, Twój wzrok i uwaga są skupione, czujesz napięcie w mięśniach, a inne, mniej potrzebne narządy, jak układ pokarmowy zostają wyłączone (stąd choćby częsty ból brzucha).

Dzieje się tak, gdyż Twoje ciało zostaje postawione w stan gotowości. Jeśli Twoje życie jest zagrożone, stres pobudza Twoje ciało, umysł przygotowując Cię do podjęcia jednej z trzech akcji. Możesz: walczyć, uciekać lub zastygnąć.

Stres, to zatem reakcja, która ma Ci pomóc ocalić skórę.

Jeśli jednak przychodzisz do pracy i te sam stan pobudzenia odczuwasz na widok swojego szefa, to nie jest to do końca to, do czego stres ma służyć.

Zamiast jednak sięgać po kiepskie strategie typu: udawać, że to normalne – warto wiedzieć, że mamy wbudowany „wyłącznik”, który pozwala wyłączyć stres.

JAK WYŁĄCZYĆ STRES?

Twój układ nerwowy podzielony jest na dwie części:

Współczulny układ nerwowy –odpowiada za pobudzenie sytuacji stresowej. Jest to autonomiczna część układu, co znaczy, że nie za bardzo masz na niego wpływ.

Przywspółczulny układ nerwowy – odpowiada za uspokojenie i wygaszenie stresu. Ten sam układ pozwala Ci m.in. zasnąć. Skoro potrafisz zasnąć, to tak samo możesz opanować stres. Tym bardziej, że na ten układ masz wpływ – głównie przez ciało.

Jak wyłączyć stres?

Bardzo trudno poradzić sobie ze stresem wykorzystując racjonalne myślenie. Poprzez ciało możesz jednak wpłynąć na układ przywspółczulny, który odpowiada za uspokojenie.

Kiedy odczuwasz stres – twoje ciało jest pobudzone, mięśnie napięte, a serce bije szybko. To informacja dla mózgu, że dzieje się coś niedobrego. Mózg wysyła zatem informacje zwrotną do ciała pobudzając go jeszcze bardziej. Jeśli jednak obniżysz pobudzenie ciała, uspokoisz oddech i tętno, ciało automatycznie wyśle informacje do mózgu, że sytuacja jest już opanowana i czas się uspokoić. W ten sposób aktywujesz układ przywspółczulny, który „wyłączy” stres.

I co ciekawe istnieje wiele bardzo różnych metod, które przynoszą podobne wyniki:

  • Techniki oddechowe (przeczytaj więcej tutaj)
  • Hipnoterapia lub autohipnoza (przeczytaj więcej tutaj)
  • Ćwiczenia relaksacyjne
  • Yoga
  • Medytacja
  • Ćwiczenia fizyczne

Jeśli chcesz poznać większość z tych technik, zerknij tutaj

 

Które z tych metodą są najskuteczniejsze? To zależy od sytuacji

TRZY SPOSOBY NA STRES?

Chcąc poradzić sobie ze stresem musisz zwrócić uwagę na trzy różne podejścia do radzenia sobie ze stresem.

Radzenie sobie ze stresem w czasie rzeczywistym – te techniki pomogą Ci obniżyć poziom stresu w momencie, kiedy stres pojawia się w jakiejś rzeczywistej sytuacji. Załóżmy, że czekasz na egzamin, masz wystąpienie publiczne lub rozmowę z szefem. W tym wypadku musisz sięgnąć po coś, co działa szybko i niezauważalnie. Dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są techniki oddechowe, które potrafią obniżyć poziom stresu nawet w kilka sekund. Więcej przeczytasz tutaj: oddychanie na stres.

Uwalnianie nagromadzonego stresu – gdy chronicznie nastawiasz się na stres – Twoje ciało cały czas jest pobudzone. Przez to cały czas wysyła informacje do mózgu, który podtrzymuje stan pobudzenia. Aby poradzić sobie z tą sytuacją najskuteczniej sięgnąć po metody, które pozwolą Ci zrelaksować mięśnie ciała oraz pobudzić odpowiadający za uspokojenie przywspółczulny układ nerwowy. Do najskuteczniejszych metod należy hipnoterapia lub specjalnie sesje audio autohipnozy na stres.

Inne metody, to ćwiczenia relaksacyjne, medytacja czy joga.

Nabycie skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem – w tym podejściu chodzi o to, aby nauczyć się odpowiadać na stresor w bardziej spokojny i zdrowy sposób. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy terapeuty, który nauczy Cię różnych technik radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami.

Te trzy metody i więcej poznasz m.in. w kursie:

TRZY MINUTOWY TEST NA STRES

Zrozumiennie, na jakim poziomie znajduje się odczuwany przez Ciebie stres, to pierwszy krok do pojęcia odpowiednich kroków.

Na naszej stronie możesz wykonać zupełnie darmowy, kilkuminutowy test na stres:

ZOBACZ KURS "OPANOWANY UMYSŁ"

Większość z nas żyje w bańce zbudowanej z ciągłych obaw i stresu. Ten kurs pokaże Ci nie tylko, jak radzić sobie ze stresem, ale też:
• jak pozbyć się ciągłego zamartwiania
• jak być szczęśliwszym
• jak znaleźć więcej radości i wdzięczności każdego dnia.

kurs na stres

Dołącz do naszej mailowej szkoły

ebook

Wysyłamy tylko “fajne” maile. 
Zapisując się otrzymasz dostęp do informacji o nowych podcastach i materiałach. Dołączając otrzymasz również naszego ebooka i darmowe nagrania relaksacyjne.

Newsletter
Dołącz do nas

.
Jak radzić sobie ze stresem
Przewiń do góry