Czym jest

AUTOHIPNOZA?

Co o autohipnozie mówi nauka i jak autohipnoza
może Ci pomóc. 

autohipnoza

CO TO JEST AUTOHIPNOZA?

Autohipnoza, to proces lub wynik procesu wprowadzenia siebie samego w stan hipnozy. Autohipnozę wykorzystuje się jako skuteczną formę autoterapii oraz rozwoju osobistego.

Ponieważ autohipnoza jest formą hipnozy indukowaną przez siebie samego, aby ją zrozumieć, na początku musisz lepiej zrozumieć samą hipnozę.

Istnieje wiele podejść do hipnozy. Wpisując w wyszukiwarkę termin „hipnoza”, znajdziesz tak skrajne przykłady wykorzystywania tej metody, jak: wykształconych psychologów, psychiatrów, lekarzy stosujących hipnoterapię kliniczną. W wynikach znajdziesz również osoby, które deklarują, że hipnoza pomoże Ci poznać, jak wyglądało Twoje poprzednie życie lub pomoże Ci skontaktować się ze zmarłymi. Na samym końcu tego spectrum znajdziesz hipnotyzerów scenicznych, którzy hipnotyzują ludzi dla rozrywki.

Chociaż wszyscy wykorzystują hipnozę w podobny sposób jako pewnego rodzaju „technikę”, tak wykorzystują tę technikę do różnych celów i różnie ją interpretują.

W bardziej tradycyjnym podejściu hipnoza uważana była za rodzaj snu lub transu, który pozwalał dotrzeć do naszej podświadomości. W dzisiejszym, naukowym podejściu odchodzi się jednak od tej koncepcji. Hipnoza kliniczna (wykorzystywana przez hipnoterapeutów), to nie trans, nie sen, a stan zwiększonej sugestywności. Podczas hipnozy wyszkolony hipnoterapeuta wywołuje stan skupionej uwagi. Jest to proces, który polega na wykorzystaniu werbalnych wskazówek i powtórzeń. Stan podobny do transu, w który wchodzisz, może pod wieloma względami przypominać sen, ale nie jest snem ani transem. W większości wypadków osoba pozostaje zupełnie świadoma tego, co się dzieje. Następnie hipnotyzer stara się zmienić pewne doznania, uczucia, myśli i zachowania poprzez sugestie czy zachęcenie osoby do wyobrażenia sobie pewnych wydarzeń lub sytuacji, które wywołają zamierzone zmiany.

JAK DZIAŁA AUTOHIPNOZA?

Jak wspomniałem, podczas hipnozy, czy autohipnozy wchodzisz w stan zwiększonej sugestywności. Wykorzystując sugestie możesz zatem wpłynąć na takie elementy jak Twoje emocje, uczucia, myśli, czy przekonania. Oczywiście poza sugestiami w hipnozie wykorzystujemy wiele innych technik. Dla przykładu:

  • Dysocjacja: Jest to proces usuwania, „odcięcia” się od negatywnych myśli, uczuć, emocji, wspomnień.
  • Głęboka relaksacja z ekspozycją: ta technika polega na bardzo głębokiej relaksacji, a następnie wyobrażeniu sobie sytuacji, która nas stresuje, budzi lęk lub obawy, co pozwala znacznie obniżyć poziom stresu i lęku w rzeczywistości. (Bardzo pomocna np. przy radzeniu sobie z fobią i lękiem).
  • Anchoring: to technika służąca do stworzenia i zapisania pozytywnego skojarzenia w Twoim umyśle. Zapisane skojarzenie możemy następnie wykorzystać w celu lepszego radzenia sobie np. ze stresem, czy bólem.

ZOBACZ GOTOWE NAGRANIA AUTOHIPNOZY

JAK WYKORZYSTAĆ HIPNOZĘ?

W ujęciu klinicznym hipnoza jest metodą popartą dowodami naukowymi. Istnieje wiele rzetelnych badań potwierdzających skuteczność hipnoterapii m.in. w takich przypadkach jak: przewlekły stres, lęk, fobie, niska samoocena, leczenie bólu, uzależnień, a nawet pomoc w utracie wagi. Ilość tych badań jest naprawdę ogromna. Jeśli interesuje Cię ten temat, to więcej informacji możesz znaleźć na stronie: https://hypnosisandsuggestion.org/

Sam osobiście podzieliłbym działanie „autohipnozy” i hipnozy na dwie kategorie: terapeutyczną i rozwojową.

Autohipnoza terapeutyczna

Korzystając z autohipnozy możesz wykorzystać ją w celach terapeutycznych. Lista problemów w radzeniu z którymi pomocna okazuje się hipnoza jest długa. Dzięki hipnoterapii możesz m.in.:

– głęboko się zrelaksować, co – jak pokazują liczne badania – ma pozytywny wpływ na radzenie sobie ze stresem i bezsennością.

– Możesz lepiej zarządzać nie tylko stresem, ale i gniewem, co prowadzi do lepszego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i problemami,

– możesz lepiej zrozumieć i zarządzać swoimi emocjami, uczuciami i myślami,

– możesz lepiej radzić sobie z różnymi uzależnieniami lub niezdrowymi nawykami. W tym kontekście hipnoterapia jest skutecznym narzędziem dla osób, które chcą np. rzucić palenie lub zmienić swoje nawyki żywieniowe,

– hipnoza pozwala również lepiej radzić sobie z bólem i dyskomfortem wywołanym np. przez choroby.

Autohipnoza rozwojowa

Celem hipnozy rozwojowej jest poprawa Twojej „wydajności” i życia. Autohipnoza rozwojowa może zatem pomóc:

– zwiększyć pewność siebie,

– poprawić koncentrację,

– pomóc w osiąganiu celów,

– poprawić wyniki sportowe,

-poprawić wyniki biznesowe.

JAK WPROWADZIĆ SIĘ W STAN HIPNOZY?

Jak już wiesz hipnoterapia nie jest transem ani snem wywołanym jakąś sztuczką. To technika, która wymaga określonej procedury. Z tego powodu większość opisanych poniżej technik wymaga szkolenia lub kursu dotyczącego autohipnozy.

Technika autosugestii – to technika, która polega na wprowadzaniu się w stan hipnozy poprzez autosugestie. Podczas tradycyjnej hipnoterapii, to inna osoba wprowadza nas w stan hipnozy, przeprowadzając przez cztery etapy:

  1. etap indukcji,
  2. zanurzenia (pogłębienia),
  3. etap właściwej terapii (w dawnym podejściu stan transu),
  4. etap wybudzenia.

W wypadku autohipnozy, to my sami wykorzystując sugestie, wprowadzamy się w podobny stan. Nie jest to jednak prosta technika dla początkujących. Bardzo trudno być hipnoterapeutą i osobą hipnotyzowaną jednocześnie.

Własne skrypty  – aby ułatwić autohipnozę można się do niej przygotować. Jedna z technik, to napisanie własnego skryptu. Powtarzając skrypt możemy się go nauczyć. Inny sposób, to zamknięcie oczu i przejście przez dwa pierwsze etapy hipnozy, następnie wykorzystanie sugestii, że otwierając oczy nadal pozostaniemy w hipnozie i w kolejnym etapie przeczytanie sugestii z kartki. Następnie przechodzimy do etapu wyjścia z hipnozy.

Własne nagrania autohipnozy – to jedna z moich ulubionych technik. Nagranie własnej sesji autohipnozy pozwoli Ci skupić się na sugestiach i sprawi, że wprowadzenie się w stan hipnozy stanie się łatwe.

Technika asystowanej autohipnozy – Zamiast nagrywać sesje autohipnozy samemu – możesz sięgnąć po gotowe nagrania, przygotowane przez profesjonalnych hipnoterapeutów. Nie jest to stuprocentowa autohipnoza, a bardziej coś pomiędzy hipnozą indukowaną przez drugą osobę, a hipnozą indukowaną przez siebie samego. Jest to zatem pewnego rodzaju kompromis, gdy brakuje nam wiedzy odnośnie hipnoterapii.

Na Promentalnie znajdziesz gotowe nagrania autohipnozy, przygotowane pod kątem konkretnych problemów lub wyzwań. W ten sposób masz pewność, że sięgasz po coś, co zostało przygotowane w profesjonalny sposób.

CZY KAŻDEGO MOŻNA ZAHIPNOTYZOWAĆ?

Jak wspomniałem wcześniej, w ujęciu klinicznym, hipnoza to stan zwiększonej sugestywności. Nie jest to przypadkowe, gdyż o ile nie możemy zbadać czy zmierzyć „transu”, tak możemy zmierzyć naszą podatność na sugestię. Jest wiele skal, które pozwalają zmierzyć sugestywność (jeśli chcesz się dowiedzieć więcej zerknij tutaj https://hypnosisandsuggestion.org/suggestibility-scales.html) Dzięki temu wiemy, że ok. 80% – 90% populacji jest podatna na hipnozę. Oczywiście skala tej podatności jest różna, ale jak wspomniałem wcześniej – z czasem, praktykując hipnozę czy autohipnozę możemy nabyć większą sugestywność.

CZY MOŻNA "UTKNĄĆ" W HIPNOZIE?

Odpowiedź brzmi: nie można. W większości wypadków pozostajemy zupełnie świadomi tego, co dzieje się wokół nas. Tak, jak czytamy książkę, oglądamy film, czy medytujemy. Chociaż wiemy, co dzieje się wokół, skupiamy uwagę na czymś innym. W wypadku hipnozy jest to skupienie się na naszym doświadczeniu wewnętrznym i wyobrażeniach. Oczywiście zdarza się, że po sesji osoba nie pamięta, co się z nią działo. Z badań wynika jednak, że taka „amnezja” nie jest częstym przypadkiem.

Podczas, gdy większość ludzi boi się utraty kontroli podczas hipnozy, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. „To sposób na wzmocnienie kontroli umysłu i ciała” – jaki mówi David Spiegel – profesor ze Stanford University, który od lata zajmuje się badaniami nad hipnozą. Hipnoza zamiast pozwalać na ból, niepokój lub inne nieprzyjemne stany, pomaga ludziom sprawować większą kontrolę nad ich myślami i percepcją.

CZY AUTOHIPNOZA JEST BEZPIECZNA?

Autohipnoza jak i hipnoza, to techniki, które są bezpieczne. Istnieją jednak sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie.

Pierwsza sytuacja, to wykorzystanie hipnozy w niewłaściwym momencie i niewłaściwym miejscu. Tak, jak medytacja, czy nawet czytanie książki wymaga spokojnego, bezpiecznego miejsca, tak i hipnoza wymaga tego samego. Z technicznego punktu widzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby słuchać nagrań autohipnozy jadąc samochodem, ale myślę, że nie muszę tłumaczyć, iż nie jest to właściwe miejsce. Powinniśmy zatem zadbać o własne bezpieczeństwo stosując autohipnozę wyłącznie w bezpiecznym miejscu.

Druga sytuacja, to wykorzystanie hipnozy w sposób, który nie ma żadnego poparcia naukowego. Z jednej strony mamy badania, który potwierdzają, w jakich sytuacjach hipnoza jest skuteczna. Z drugiej strony mamy również pewne instytucje, które wyznaczają standardy oraz kodeks etyczny tej profesji. W Anglii taką instytucją jest m.in. GHR. Dzięki temu profesjonalni hipnoterapeuci znają swoje ograniczenia. Wiemy m.in., że nie wolno stosować hipnozy np. w przypadku osób chorych na psychozę.

Niestety, poza tym – powiedzmy – usankcjonowanym obszarem – istnieje wiele hipnoterapeutów, nagrań i materiałów dotyczących autohipnozy, które oferują np. powrót do przeszłości, powrót do wcześniejszych wcieleń, czy kontakt ze zmarłymi. Jeśli traktujemy to jako rozrywkę i nie boimy się konsekwencji, to oczywiście nic mi do tego. Jeśli jednak chcesz wykorzystać hipnozę w bezpieczny i właściwy sposób; jeśli traktujesz tę metodę jako rodzaj terapii lub wsparcia w rozwoju, to proponuję korzystać z usług, materiałów i kursów osób, które trzymają się naukowego, sprawdzonego podejścia.

Kurs Autohipnozy

JAK ZACZĄĆ STOSOWAĆ AUTOHIPNOZĘ?

Jak wspomniałem wcześniej jednym z najprostszych rozwiązań jest wykorzystanie gotowych, profesjonalnych nagrań hipnozy. Gotowe nagrania autohipnozy znajdziesz m.in. na promentalnie.

Jest to oczywiście metoda pośrednia, którą nazywam “asystowaną autohipnozą”. Jeśli natomiast chcesz się nauczyć autohipnozy i stosować ją samemu – najlepiej skorzystać z profesjonalnego kursu hipnozy lub autohipnozy (najlepiej za granicą, gdyż w Polsce niestety trudno znaleźć coś wartościowego i popartego naukowym podejściem).

Możesz również sięgnąć po książki. Bardzo dobre publikacje to:

Eason, A. (2013). The science of self-hypnosis : the evidence based way to hypnotise yourself. Poole, Dorset: Awake Media Productions.
Heap, M. and Aravind, K.K. (2002). Hartland’s medical and dental hypnosis. Edinburgh: Churchill Livingstone.
Straus, R.A. (2000). Strategic self-hypnosis : how to overcome stress, improve performance, and live to your fullest potential. San Jose, Calif: Toexcel Press.

Pierwsza pozycja została napisana przez Adama Easona, który jest pionierem jeśli chodzi o badania nad autohipnozą. Własne skrypty wykorzystuje nie tylko w celach terapeutycznych, ale również do osiągania lepszych wyników sportowych.

Druga pozycja, to prawdopodobnie najlepszy podręcznik dotyczący hipnoterapii klinicznej. Książka Straussa skupia się natomiast na wykorzystaniu technik autohipnozy.

JAK JA WYKORZYSTUJĘ AUTOHIPNOZĘ?

Sam przygotowuję dla siebie jak i swoich klientów indywidualne programy autohipnozy. Tworząc program staram się traktować hipnozę zarówno jako rodzaj autoterapii oraz technikę rozwoju osobistego.

Dla przykładu, mój obecny, osobisty program zawiera m.in. techniki relaksacyjne, których celem jest lepsze radzenie sobie ze stresem i wyzwaniami. Z drugiej strony (gdy to piszę jest zima) wykorzystuję sugestie, które pobudzają mój układ odpornościowy (co udowodniono badaniami) oraz zwiększają motywację i energię do działania.

Tak przygotowany program nagrywam w formie pliku audio i słucham cyklicznie. Czasami zamiast słuchania wprowadzam się w stan hipnozy bezpośrednimi sugestiami.

Do tego wykorzystuję inne nagrania, przygotowane pod kątem konkretnych problemów, które znajdziesz na stronie: nagrania autohipnozy.

Zobacz wszystkie odcinki: Podcast Promentalnie

Dołącz do naszej mailowej szkoły

ebook

Wysyłamy tylko “fajne” maile. 
Zapisując się otrzymasz dostęp do informacji o nowych podcastach i materiałach. Dołączając otrzymasz również naszego ebooka i darmowe nagrania relaksacyjne.

Newsletter
Dołącz do nas

.
Jak działa autohipnoza?
Przewiń do góry