Hipnoza na nerwicę - jak działa i czy jest skuteczna?

Hipnoza na nerwicę, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z nadmiernym lękiem. Aby zrozumieć, dlaczego hipnoza jest bardzo pomocną techniką terapeutyczną, musimy wyjaśnić, czym jest nerwica oraz jak działa sama hipnoza.

Co musisz wiedzieć o nerwicy?

Nerwica to termin, który odnosi się do różnych problemów lękowych. Współczesna psychologia wymienia kilka kategorii zaburzeń lękowych, m.in.: zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw), fobie, zespół lęku uogólnionego (nerwica lękowa). Bez znaczenia na kategorię, to co nazywamy nerwicą, zawsze związane jest z lękiem.

Dlaczego zatem odczuwamy lęk i dlaczego prowadzi on do problemów mentalnych i zdrowotnych?

Sam lęk nie jest czymś negatywnym. Jest nam potrzebny, jako rodzaj reakcji obronnej.

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą i nagle słyszysz za sobą głośny pisk opon samochodu. Prawdopodobnie poczujesz lęk, który działa jak ostrzeżenie: coś nadjeżdża i może być dla mnie zagrożeniem.

O ile stres jest reakcją na realne zagrożenie życia, tak lęk odnosi się do potencjalnego zagrożenia (jak w powyższym przykładzie: nie widzisz samochodu jadącego prosto na Ciebie, a jedynie słyszysz w oddali pisk opon, co wywołuje zaniepokojenie). I tutaj pojawia się problem. Lęk może być pomocny, ale też zawiera dwa problematyczne elementy:

Lęk najczęściej wywołany jest interpretacją zdarzenia, a nie samym zdarzeniem.
Pomyśl np. o osobach, które boją się latać samolotem. Latanie jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, ale osoby z fobią latania uważają inaczej.

Lęk najczęściej dotyczy nie tego, co się wydarza, a co może się wydarzyć.
Mówi się, że lęk dotyczy często czegoś negatywnego, co potencjalnie może się wydarzyć w przyszłości. W naszej głowie osoby odczuwającej lęk pojawia się pytanie „co jeśli…”. Lęk zatem bardzo często wywołany jest zamartwianiem się, obawami o coś, co nie ma miejsca (np. strach przed lotem samolotem wywołany założeniem i martwieniem się, że samolot może się rozbić).

Możemy zatem powiedzieć, że lęk może działać w pozytywny jak i negatywny sposób. Czasami jest nam potrzebny, jako reakcja ostrzegająca nas przed potencjalnym zagrożeniem.

Nadmierny lęk staje się jednak dużym obciążeniem i utrudnia normalne funkcjonowanie. Osoby, które cierpią na nerwicę lękową najczęściej czują, jakby przebywały w stanie „podwyższonego alarmu”. Czują niepokój i napięcie. Zamartwiają się różnymi rzeczami, co prowadzi do błędnego koła. Martwienie powoduje napięcie w ciele, ciało wysyła do mózgu informacje, że coś jest nie tak, co wywołuje jeszcze większe obawy, lęk, co ostatecznie jeszcze bardziej pobudza ciało. Aby przerwać to błędne koło osoby z problemami lękowymi często sięgają po strategie, które nie są skuteczne. Nerwica lękowa może prowadzić np. do rezygnacji z różnych aktywności, które budzą lęk. W przypadku nerwicy natręctw krótkie ukojenie może przynieść np. powtarzanie jakiejś czynności (zachowania obsesyjno-kompulsyjne).

Problemy lękowe można rozwiązać poprzez terapię psychologiczną, a jedną z najskuteczniejszych technik jest hipnoza na nerwicę.

Co musisz wiedzieć o hipnozie na nerwicę?

Po pierwsze nerwica to nie „trans”, a stan głębokiego skupienia oraz zwiększonej sugestywności. Gdy zamykasz oczy i słuchasz hipnoterapeuty lub nagrania hipnoterapeutycznego, nadal wiesz, co dzieje się wokół Ciebie, jednak Twoja uwaga zwrócona jest do wewnątrz (jak w medytacji, czy podczas modlitwy). Badania pokazują, że w takim stanie mamy obniżony poziom krytycyzmu. Sugestie, które słyszymy działają mocniej i łatwiej „zapisują” się w naszym umyśle. Dzięki temu: skupiając się na wnętrzu i słuchając sugestii, możemy wpłynąć na emocje, uczucia, zachowania i zmienić je w pozytywny sposób. Możemy nauczyć nasz umysł innego działania.

 

Jak zatem możemy wykorzystać hipnozę na nerwicę?

 

Po pierwsze zaburzenia lękowe charakteryzuje pobudzenie i napięcie, a podstawowym efektem hipnozy jest bardzo głęboka relaksacja. Hipnoza na nerwicę pozwala przerwać błędne koło wywołane lękiem i napięciem. Hipnoza nie tylko pozwoli Ci się bardzo mocno zrelaksować, ale też podczas hipnozy nauczysz się, jak relaksować się w rzeczywistości, gdy poczujesz nadmierne pobudzenie. To bardzo ważny element, który pozwoli Ci po prostu poczuć się lepiej i przerwać błędne koło lęku.

 

Drugim elementem hipnozy na nerwicę jest praca z Twoimi myślami, emocjami i zachowaniem. Jak wspomniałem wcześniej, lęk związany jest z interpretacją danej sytuacji. Interpretując, że coś jest niebezpieczne zaczynamy się np. martwić, a to wpływa na nasze na nasze ciało (możemy np. czuć napięcie, ból brzucha) i na nasze zachowanie (np. unikamy jakichś sytuacji). Celem hipnozy poznawczo-behawioralnej jest popracowanie zarówno nad tym, jak interpretujesz różne sytuacje (praca poznawcza) oraz jak reagujesz na lęk (zachowanie). Pewnie zdajesz sobie sprawę, że w rzeczywistości bardzo trudno zmienić to jak intepretujemy sytuacje, które budzą lęk. To wręcz niemożliwe, aby osoba, która np. boi się latać samolotem nagle racjonalnie przyjęła, że latanie jest jednak bezpieczne i bez strachu może wsiąść do samolotu.

Jednak w hipnozę nasz umysł działa inaczej. Jest mniej krytyczny więc mniej krytycznie przyjmuje pewne racjonalne założenia. Po drugie, w hipnozie na nerwicę wykorzystujemy wiele różnych technik, jak pracę obrazem, technikę „odczulania”, co pozwala nauczyć umysł innego działania. Innymi słowy możemy zmienić emocje, myśli, zachowania, które wywołane są przez sytuacje budzące w rzeczywistości lęk.

 

Reasumując, hipnoza na nerwicę, poprzez bardzo głęboką relaksację pozwala zredukować poziom lęku, stresu i napięcia oraz nauczyć umysł innego myślenia (interpretacji) i działania w sytuacjach, które wywołują lęk, obawy i zamartwianie.

Bardzo trudno dokładnie wyjaśnić ten proces, dlatego o tym jak działa hipnoza na nerwicę najlepiej przekonać się samemu. Możesz sięgnąć po gotowe nagrania hipnoterapeutyczne.

POBIERZ GOTOWY PAKIET HIPNOZY NA NERWICĘ

Badania potwierdzające skuteczność hipnozy na nerwicę

Istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność hipnozy na nerwicę i problemy lękowe.

Dla  przykładu badania przeprowadzone w 2019r., wykazały, że osoby, które korzystały z hipnozy zredukowały poziom lęku średnio o 79% w stosunku do osób, które nie korzystały z terapii.

To co potwierdzają badania, to że najlepsze rezultaty przynosi przede wszystkim terapia łączona, która wykorzystuje różne techniki terapeutyczne. Dla przykładu badania przeprowadzone w 2018 roku sugerują, że w przypadku osób cierpiących na nerwicę lękową (zespół lęku uogólnionego) najlepsze efekty przynosi połączenie:

Hipnozy
Treningu uważności (mindfulness)
Terapii poznawczo-behawioralnej.

Mając to na uwadze w ramach promentalnie przygotowaliśmy terapię, która łączy te trzy elementy:

 

Hipnoterapia na nerwicę Hypno-CBT®

W ramach promentalnie.pl możesz skorzystać z:
– hipnoterapii na nerwicę, która prowadzona jest przez certyfkowanego hipnoterapeutę poznawczo-behawioralnego (spotkania online),
– skorzystać z gotowych nagrań hipnoterapeutycznych, których możesz słuchać w domu w ramach autoterapii.

hipnoza na nerwicę nagrania

Nagrania hipnozy na nerwicę

Pobierz gotowe nagrania hipnozy, których możesz słuchać w domu w ramach autoterapii.

hipnoterapia na nerwicę

Sesje indywidualne hipnoterapii

Umów się na inywidualną sesję hipnoterapii online.

Hipnoza na nerwicę – jak działa i czy jest skuteczna?
Przewiń do góry