BEZSENNOŚĆ
Każdy kto doświadczył problemów ze snem wie, jak negatywne konsekwencje ma brak snu na nasze życie. Skąd biorą się problemy ze snem i jak sobie pomóc?
Skąd biorą się problemy ze snem?
Już ponad połowa społeczeństwa doświadcza różnych problemów ze snem. Badania pokazują, że ten problem cały czas narasta. Nie tylko śpimy coraz mniej, ale i jakość naszego snu jest coraz gorsza. Co jest zatem przyczyną takiego stanu?
Dwie podstawowe przyczyny problemów ze snem to:
Tryb życia
Różne aktywności, narzędzia i substancje zaburzają nasz naturalny zegar dobowy – przez co często nasz organizm po prostu nie wie, kiedy jest odpowiedni czas na odpoczynek i sen.
Nadmierne pobudzenie
To może być nadmierny stres, obawy, lęk, ale nie tylko. Kiedy mamy dużo na głowie, po prostu trudno się wyłączyć i zasnąć. Gdy Twoje ciało jest spięte, zmęczone, również wysyła informacje do mózgu o swojej aktywności, przez co mózg pobudza je jeszcze bardziej. W ten sposób tworzy się błędne koło. Gdy zaczynasz odczuwać problemy ze snem, martwisz się jeszcze bardziej brakiem snu, przez co jeszcze trudniej Ci zasnąć.
Jak sprawdzić, czy masz problem z bezsennością?
Ponoć jedna na dziewięć osób, które mijasz, na ulicy spełnia surowe, kliniczne kryteria bezsenności. Te kryteria to:
- Niezadowolenie z ilości lub jakości snu,
- Zasypianie lub budzenie się po zasypianiu trwa dłużej niż 30 minut; wydajność snu jest niższa niż 85% (tj. tylko 85% czasu w łóżku spędza się na spaniu),
- Problemy ze snem występują 3 lub więcej nocy w tygodniu,
- Bezsenność trwa dłużej niż 6 miesięcy,
- Subiektywne skargi na zmęczenie, pogorszenie wydajności lub zaburzenia nastroju,
- Zaburzenia snu lub dolegliwości subiektywne (powyżej) powodują znaczne upośledzenie funkcjonowania społecznego lub zawodowego, lub powodują znaczne cierpienie.
Jeśli możesz przypisać sobie większość tych punktów, to istnieje poważna obawa, że cierpisz na bezsenność. Należy jednak pamiętać, że przyczyny bezsenności mogą być różne, dlatego na początku bardzo ważne jest wykluczenie przyczyn fizycznych lub innych chorób, które mogą wywoływać bezsenność. W tym celu najlepiej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który zleci ewentualne badania.
Chcesz wiedzieć więcej o śnie i bezsenności?
POSŁUCHAJ PODCASTU:
Jak sobie pomóc?
Aby poradzić sobie z bezsennością wiele osób sięga obecnie po leki nasenne. O ile leki rzeczywiście pozwalają zasnąć, to jak pokazują badania nie generują naturalnego snu, ani nie leczą bezsenności. Z tego też powodu towarzystwa medyczne w Europie oraz Stanach Zjednoczonych za najbardziej skuteczną oraz podstawową terapią bezsenności uznają terapię psychologiczną.
Terapia poznawczo-behawioralna uznawana jest m.in. przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem oraz Amerykańskie Kolegium Lekarzy za najskuteczniejszą i podstawową metodę leczenia bezsenności. Według badań wykorzystanie tej metody pomaga poprawić jakość snu u ok. 70% – 80% osób. (więcej o badaniach przeczytasz tutaj).
ODZYSKAJ
DOBRY
SEN
Zobacz oparty na terapii poznawczo-behawioralnej i hipnoterapii program do autoterapii bezsenności.
Wiele badań pokazuje również, że skuteczne jest również wykorzystanie innych technik terapeutycznych, jak hipnoterapii, mindfulness, czy nagrań audio zawierających binaural beats. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszego darmowego szkolenia:
Potrzebujesz konsultacji?
Jeśli poszukujesz terapeuty, możesz umówić się na krótką, nizobowiązującą konsultację.